Pouštní oblast ve východní části Kalifornie - Údolí smrti - je nejteplejším místem na světě, které láká každoročně statisíce turistů.

Proč je v Údolí smrti takové teplo?

Údolí smrti je nejen neteplejším místem Spojených států amerických, ale poté co Mezinárodní meteorologická organizace odebrala v září 2012 tento „titul“ libyjskému městu El Azizia kvůli nedůvěryhodnému měření z roku 1922, také „oficiálním“ nejteplejším místem na Zemi. V roce 1913 byla v Death Valley naměřena teplota 56,7 stupňů Celsia.

Letní měsíce jsou v Údolí smrti pouze pro otrlé – průměrná denní teplota převyšuje od června do září hodnotu 40 stupňů Celsia s absolutním minimem srážek. Nejvyšší teplota povrchu byla v Death Valley zaznamenána v roce 1972 ve Furnace Creek a dosáhla 201 stupňů Farenheita, tj. 94 stupňů Celsia…

A proč je právě Údolí smrti místem s tak extrémními teplotami? Hlavním faktorem, který přispívá k vysokým teplotám, je hloubka a tvar údolí. Death Valley je dlouhá a úzká kotlina, jejíž dno se nachází 86 metrů pod úrovní hladiny moře; kotlina je však zároveň ohraničena vysokým a strmým horským pohořím. Panuje zde velké sucho, neboť vlhkost a oblačnost směřující z Tichého oceánu na východ musí mezi pobřežím a Údolím smrti překonat čtyři velká pohoří, která přispívají k vytvoření srážkového stínu.

Jasná obloha, suchý vzduch a slabý výskyt rostlin umožňují velké zahřátí povrchu údolí. Vzduch zahřátý od země stoupá zpět vzhůru, kde je skalními masivy mírně ochlazen a začíná opět klesat do údolí. Kapsy tohoto pouze mírně chladnějšího vzduchu jsou při sestupu postupně stlačovány a zahřáty ještě vice tlakem vzduchu v nízké nadmořské výšce.

Vzduch v údolí takto cirkuluje podobně jako v konvektomatu a vytváří extrémně vysoké teploty na dně údolí. Díky značené teplotě země nepřináší v letních měsících úlevu ani noc, neboť povrch nestačí během noci vychladnout a noční teploty tak v létě neklesají pod 30 stupňů Celsia.

Výběr z fotogalerie

 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek udolismrti.cz zakázáno.    © 2016 udolismrti.cz
Oktoberfest
Kontakt
  |   Ochrana soukromí