Pouštní oblast ve východní části Kalifornie - Údolí smrti - je nejteplejším místem na světě, které láká každoročně statisíce turistů.
Co vidět v Údolí smrti
Zajímavá místa
Scotty's Castle Města duchů Badwater Basin
Úžasné přírodní scenérie nabízí i dalších z národních parků na jihozápadě USA - Sequoia.

Scotty's Castle

Scotty’s Castle je stavbou, kterou by návštěvník Death Valley v této oblasti asi nečekal. Nachází se v severní části údolí a jeho historie je opředena mnoha legendami. Středobodem všech je Walter Scott, jedna z nejznámějších a nejvýznamnějších osobností v historii Údolí smrti.

Walter Scott se narodil v Kentucky v roce 1872, ale brzy z domova odešel, aby se připojil ke svému staršímu bratrovi, jenž žil na ranči v nevadské poušti. Scotty, jak zněla přezdívka Waltera Scotta, se do této oblasti zamiloval a díky několika zaměstnáním, která v té době vystřídal, se poprvé dostal i do Death Valley, jež se později mělo stát jeho domovem. Ještě předtím si jej však vyhlédl „vyhledávač talentů“ Bill Cody pro svou show Buffalo Bill’s Wild West Show, kde měl Scotty roli kovboje.

Svůj komediální talent potvrdil Scott i o dvanáct let později, kdy po odchodu ze show přesvědčil několik bohatých businessmanů, že vlastní velké naleziště zlata v Death Valley a získal od nich prostředky na rozběhnutí těžby. Scott však žádné naleziště nevlastnil a zatímco si žil poměrně nevázaným životem, většina investorů postupem doby zjistila, že o své prostředky přišla.

Scotty's Castle v Údolí smrti / Death Valley

Posledním investorem, který Scottymu zbyl, byl pojišťovací magnát Albert Mussey Johnson, jenž na základě Scottyho slibů investoval do vymyšleného naleziště i nadále. Po nějaké době se však Johnson rozhodl sám přesvědčit o existenci naleziště a osobně zavítal do Údolí smrti. Pravda o nalezišti tak vyšla najevo, ale Johnson v Death Valley objevil něco pro něj cennějšího – okamžitě se zamiloval do místního prostředí a se Scottem se dokonce spřátelil. Během následujících několika let se Johnson i se svou manželkou vracel na zimu do Death Valley a vzhledem k tomu, že podmínky pro život zde byly poměrně nekomfortní, navrhla manželka pana Johnsona, aby zde postavili svou zimní rezidenci.

Ve dvacátých letech tak zde započala stavba Death Valley Ranch, pro niž se však později vžilo označení Scotty’s Castle. Důvodem bylo, že Scotty vydával rostoucí stavbu za vlastní dílo, které financuje z výnosů naleziště zlata. Ranch byl postaven ve španělsko-středomořském stylu, ale nakonec zůstal nedokončen. Stavba byla pozastavena v roce 1931 po objevení zaměřovací chyby, neboť se zjistilo, že omylem stojí na federální půdě. Kvůli následné velké depresi ve třicátých letech již nebyly stavební práce nikdy obnoveny.

Johnson se svou manželkou na stáří přestěhovali do Kalifornie a často Scottyho v Death Valley navštěvovali. Po jejich smrti ve čtyřicátých letech připadl zámek charitativní organizaci, která stavbu v sedmdesátých letech odprodala federálním úřadům. Scotty na ranči žil až do své smrti v roce 1954.

Dnes je zde umístěno jedno ze dvou návštěvnických center a turisté mohou celoročně využít každodenních organizovaných prohlídek zámku i jeho sklepení.

Výběr z fotogalerie

 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek udolismrti.cz zakázáno.    © 2016 udolismrti.cz
Oktoberfest
Kontakt
  |   Ochrana soukromí