Pouštní oblast ve východní části Kalifornie - Údolí smrti - je nejteplejším místem na světě, které láká každoročně statisíce turistů.
Co vidět v Údolí smrti
Zajímavá místa
Scotty's Castle Města duchů Badwater Basin

Města duchů

V Údolí smrti a jeho blízkém okolí se nachází přes sto opuštěných měst a osad, které v této oblasti vznikly v uplynulých více než sto letech zejména ve spojitosti se snahami o těžbu nerostných surovin. První osadníci přišli do údolí v polovině devatenáctého století, přičemž těžba se zde začala nesměle rozvíjet až v posledních dvaceti letech devatenáctého století.

Primitivní technologie a náročné podmínky pro těžbu v Death Valley však zapříčinily nevalné úspěchy a řada osad a měst, která v té době vznikla, se již dvacátého století „nedožila“. Jedním z nejvýznamnějších příkladů je asi Panamint City, které bylo založeno na místě, kde několik mužů skrývajících se před zákonem v Panamint Moutains objevilo naleziště stříbra. V roce 1874 bylo město na vrcholu, kdy jej obývalo na dva tisíce lidí; boom však skončil o rok později díky rychlému vyčerpání naleziště a v roce 1876 bylo navíc město zničeno povodní. Pozůstatky města nejsou dostupné automobilem, ale je třeba k nim dojít náročným pětimílovým pochodem z Chris Wicht’s Camp.

Pozůstatky opuštěného města v Údolí smrti / Death Valley

Největším městem v Death Valley bylo Rhyolite, která na začátku dvacátého století obývalo až 10 tisíc obyvatel. V této době se v Rhyolite nacházely dva kostely, osmnáct obchodů, na padesát saloonů, burza, opera a svou praxi zde provozovalo osm lékařů a dva zubaři. Rhyolite se nachází čtyři míle od města Beatty zhruba 35 mil od návštěvnického centra ve Furnace Creek. Lze zde spatřit řadu pozůstatků tehdejších budov, mimo jiné třípatrovou budovu banky či věznici.

Dalším ze zajímavých měst bylo Skidoo, jež bylo založeno v roce 1906 dvěma zlatokopy, kteří našli v oblasti naleziště zlata. Město obývalo na 700 lidí a je zajímavé tím, že zde došlo k jediné popravě oběšením v Death Valley, kdy místní majitel saloonu zabil majitele obchodu a ještě tentýž večer ho stihl spravedlivý trest od ostatních obyvatel města… Skidoo se nachází mimo silnici Wildrose na nezpevněné cestě, která však není vhodná pro osobní automobily.

V průběhu těžby různých nerostů vzniklo v Údolí smrti a jeho okolí na 140 měst a osad, jejich pozůstatky lez pozorovat dodnes. I přes veškerou snahu národního parku řada z nich dále chátrá z důvodu náročných povětrnostních podmínek ale i vandalismu.

Výběr z fotogalerie

 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek udolismrti.cz zakázáno.    © 2016 udolismrti.cz
Oktoberfest
Kontakt
  |   Ochrana soukromí